עורך דין גירושין בחיפה

על המזונות

החוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), קובע את התנאים שבהם חייב אדם במזונות בן/בת-זוגו, ילדיו ובני משפחה נוספים וכן את דרך קביעת היקף המזונות, את המקרים שבהם פטור אדם מתשלום מזונות, את תוקף הזכות לקבלת מזונות, את סמכות בית משפט לעניני משפחה‏ בנושא ועוד. אבל מה בכלל הכוונה בכל הביטווים המשפטיים הללו? כל הפרטים בכתבה.

על המזונות

מזונות, הוא תשלום המושת על ידי בית המשפט המחייב אדם לשלם לבן משפחתו את הוצאות מחייתו. תשלום המזונות הנפוץ ביותר הוא תשלום מזונות ילדים, המשולמים במשפחה שבה ההורים התגרשו, על ידי אחד מההורים לבן הזוג האחר שהילדים נמצאים במשמורתו. בנוסף, פעמים רבות מחוייבים הגברים המתגרשים בדמי מזונות אישה.

במדינת ישראל החובה במזונות עבור ילד יהודי עד גיל 6 מוטלת על האב בלבד. מאחר וחלק מהילדים חיים בשני בתי שני ההורים, נוצר מצב מסובך בו עבור ילדים עד גיל 6 האב נדרש לשלם פעמיים עבור כלכלת ילדיו. בפעם הראשונה זהו הסכום החודשי שמועבר לידי האם עבור מחיית הילדים, ובמקביל הוא משלם את מלוא הוצאות הילדים כשהם שוהים איתו ובביתו.

קביעת תשלום המזונות

אז איך בכל זאת תדעו כמה מזונות תצטרכו לשלם? האמת היא שהתשובה לכך היא לא חד משמעית ומשתנה בהתאם לבית המשפט בו נערך הליך הגירושין. בנוסף, ההחלטה תלויה בגורמים רבים וביניהם – החלטת בית המשפט על חלוקת המשמורות, גיל הילדים, רמת החיים שהייתה נהוגה לפני הגירושים וכמובן רמת השתכרותם של כל אחד מבני הזוג המתגרשים. אך למרות שההחלטה הסופית על גובה תשלום המזונות נתונה לבית המשפט אשר עוסק בהליך הגירושין, קיימים 4 כללי יסוד שבאמצעותם תוכלו להבין טוב יותר את הנושא:

1. כאמור, כאשר הילד הוא מתחת לגיל 6 ישלם האב בלבד דמי מזונות לבת זוגו לשעבר בגובה של 1,150 – 1,500 ש"ח. במקרים רבים פוסקים שופטי בית המשפט תשלומים נוספים שנדרש האב לשלם, אשר נוגעים להוצאות חריגות ולהוצאות החינוכיות של הילד.

2. ביום 19.7.2017 קבע בית המשפט העליון כי כאשר הילדים הם מעל גיל 6 ועד גיל 18, ונקבעה עבורם משמורת משותפת של ההורים – יתחלקו האב והאם באופן שווה במזונות, בהתאם ליכולתם הכלכלית. פסיקה זו שונה מההחלטות הקודמות בעבר בהן היה נהוג כי מזונות ילדים עד גיל 15 יחולו לרוב רק על האב או על ההורה שהוא אינו בעל המשמורות.

 

3. הוצאות "חריגות" – בהתאם לפסיקת העליון נדרשים ההורים המתגרשים לחלוק באופן שווה בהוצאות "חריגות" אשר יכולות לכלול תשלומים עבור חוגים או קייטנות, טיפולים רפואיים חריגים כמו יישור שיניים ופסיכולוגים, בילויים יציאות ועוד. כלומר, ההורים נדרשים להתחלק באופן שווה, בכל הוצאה חריגה עבור ילדיהם (במידה והילד הוא מעל גיל 6 כמובן).

4. אחזקות מדור – המונח מדור הינו מונח המאגד בחובו את המונח מגורים. הזכות למדור הינה הזכות למגורים. דמי המדור המוטלים על החייבים במזונות הינם נגזרת מסכום דמי השכירות או החזרי המשכנתא החודשיים בתוספת סך החיובים בגין אחזקת המגורים. גם במקרה זה, כאשר ההורים הם במשמורות משותפות נהוג כי יתחלקו בני הזוג באופן שווה בתשלומי המדור.

הדברים הנאמרו פה מתייחסים בעיקר למצבים בהם הילדים נמצאים במשמורות משותפות ופעמים רבות כאשר בעל המשמורות הוא רק אחד מבני הזוג, תשלומי המדור, ההוצאות החריגות ותשלומים רבים נוספים מוטלים רק על בן הזוג שהוא לא בעל המשמורות. 

חשוב להבין בנושא זה שכל מקרה הוא לגופו, וכל משפט של הליך גירושין מתנהל לפי מידות הצדק של בית המשפט. לכן, אין לקחת את הדברים הנכתבים פה כמובן מאליו ויש להתכונן לכל תרחיש באמצעות עו"ד שמתמחה בדיני משפחה.

אני מזמין אותך לשיחת ייעוץ משפטית מקצועית בנושא גירושין ומשפחה,
ללא התחייבות עם

עתיד המשפחה לפניך

כשמחליטים להתגרש קיימות בעיות רבות וסכסוכים רבים אשר רובם מביאים את בני הזוג למצב של "מלחמה". הסיבות לאותם סכסוכים ומתחים בין בני הזוג היא בעיקר סביב נושאים כספיים: גובה תשלום המזונות, חלוקת הרכוש, תביעות מוניטין ועוד נושאים רבים אחרים. במצב בו אתם נאבקים עם בן הזוג שלכם עד זוב דם אתם פוגעים במשפחה שלכם ובילדים שלכם. בעייני, ילדים הם הדבר היחיד שחשוב! ואני ממליץ מאוד, לקבוע משמורות משותפות עבור הילדים, שכן יוכלו להנות, ללמוד, להתחנך ולהתפתח בזכות שתי העולמות – אמא ואבא. בנוסף, כאשר אתם מחליטים על משמורות משותפות, אתם מבטיחים שגובה המזונות ישולם בצורה שווה פחות או יותר ע"י שני בני הזוג ויכולים להיות בטוחים שעתיד הילדים והמשפחה לא יפגע בגלל הליך הגירושין.

גירושין הם תהליך מורכב. יחד נהפוך אותם לפשוטים יותר.
אני מזמין אתכם להשאיר פרטים, ואחזור אליכם לשיחת ייעוץ והכוונה בכל נושא משפטי לו אתם זקוקים לעזרה.
או שתתקשרו אליי:
לווטסאפ עם עו"ד ברלב