עורך דין גירושין בחיפה
עורך דין לענייני משפחה בצפון

6 כללים ליצירת הסדר זמני שהות שישמור על האינטרסים שלך

זמני שהות הינם הסדרים לפגישה של ההורה את ילדיו הנמצאים אצל ההורה שזכה במשמורות שלאחר הליך הגירושין. הסדרים אלו הם חלק מהסכמים רבים הנקבעים בעת הליך הגירושין. איך קובעים את ההסדרים של זמני השהות? איך הנושא מעוגן בחוק? ומה ההמלצות שלי להורה שלא זכה במשמורות?

בין אם זה בבית הדין הרבני ובין אם זה בבית הדין לענייני משפחה. זמני שהות תלויים בהחלטת השופט אשר צריך לקחת בחשבון גורמים שונים המשפיעים על בחירתו מיהו ההורה אשר יקבל את המשמורות הקבועות. אחת הבעיות הנפוצות בהליך גירושין היא קביעה של המשמורות והחלטה על זמני השהות של ההורה שלא זכה במשמורות.

27 שנות הניסיון שלי בדיני משפחה, לימדו אותי שסטטיסטית האם היא זו שמקבלת את המשמורות על הילדים ואילו האב מקבל את זכויתיו כהורה שהמשמורות לא בחזקותיו – זכויות אלו נקבעות בזמני השהות. בשנים האחרונות עלה מספר האבות הזוכים לחזקה מלאה על הילדים לאחר גירושים, וזה קורה לרוב בעיקר בזכות עו"ד לענייני משפחה שמכיר ומבין טוב את התחום וכמובן ביכולות האב להיות בעל המשמורות.

זמני שהות – איך קובעים?

במידה והגירושים עוברים בצורה "בריאה" ובני הזוג לא נמצאים במצב "מלחמה", יכולים בני הזוג המתגרשים בעצמם לקבוע את חלוקת המשמורות ואת זמני השהות של ההורה שלא זכה במשמורות. במידה ואין בני הזוג יכולים להגיע להסדר תקין ומקובל בין שניהם, תקבע ההכרעה בדבר ההסדר בבית המשפט. במקרים כאלה בו בית המשפט נדרש להתערב, נהוג כי ההורה שאין לו חזקה על הילדים, יוכל לפגוש את ילדיו פעמיים במהלך ימי החול ואחת לשבועיים בסוף השבוע. נושא רגיש נוסף אשר לרוב מהווה מחלוקת ומביא גם לפגיעה לא הכרחית בילדים הוא נושא החגים – בהם נהוג רוטציה מסויימת בין ההורים. זמני השהות אמנם מהווים איזשהו סטנדרט מסויים לימים ולתקופות בהם נמצאים הילדים אצל כל אחד מההורים, אך קיימת גמישות מסויימות לרוב, ונדרשת הבנה בגרות ויכולת קבלה בין בני הזוג המתגרשים. גם לאחר שהוחלט על הסכם ראייה מסויים, יכולים בני הזוג בעצמם או ע"י בקשה לבית המשפט לשנות את ההסכם הקיים.

אחד הגורמים העיקריים להחלטת בית המשפט, בין אם הוא בית הדין הרבני ובין אם זה בית המשפט לענייני משפחה, הינו חוות הדעת המקצועית של עובדת סוציאלית לגבי כשירותו של ההורה המבקש להיות בעל המשמורות. יש לזכור כי בכדי לקבל יכולת השפעה על גידול ילדים בין אם אתה ההורה שמקבל את החזקה המלאה על המשמורות ובין אם את דורשת זמני שהות ראויים כהורה השני, עליכם להציג את התמונה המלאה על חייכם: להיות כנים, אמיתיים ופתוחים, ולהראות דאגה אמיתית ואכפתיות כלפי הילדים.

זמני שהות בחוק

זמני שהות מעוגנים בחוק ונאכפים במידת הצורך תוך שימוש במערכת המשפט. במידה ואחד מבני הזוג לא ממלא את חלקו בהסכם, יכול בן הזוג השני להשתמש במערכת המשפט בשביל לוודא שמה שהוסכם בהסכם אכן ימומש. במקרים רבים בני הזוג "משתמשים" בילדים כחלק מהדרך שלהם להשיג את מבוקשם בגירושים, מעשים שבעייני הם פסולים ולא ראווים. כאשר אנו משתמשים בילדים שלנו אנחנו פוגעים בנו, בבן הזוג שממנו אנו מתגרשים ובעיקר בילדים שלנו שהם הדבר היחיד שחשוב!

גם המערכת המשפטית והמערכת הסוציאלית רואה בזכויות הילדים ערך עליון. כאשר מרגיש אחד הצדדים כי בן הזוג לא ממלא את חלקו בהסכם או מהווה איום מסויים לילדים הוא יוכל לפעול באמצעות בית המשפט על מנת "להכריח" את בן הזוג לקיים קשר עם הילדים או במקרים שבהם בן הזוג מהווה סכנה לילדים – לאשר צו הרחקה זמני כנגדו עד לבירור הפרשה. זמני השהות הם שונים ומגוונים בהתאם לגיל הילדים, צרכיהם וזכויותיהם העתידיות. במידה ואין תקשורת בריאה עם בן הזוג השני המלצתי היא לערב את גורמי המשפט והמערכת הסוציאלית על מנת להקטין את הפגיעה בילדים.

אני מתמחה בתיקי גירושין מורכבים.

ומזמין אותך לשיחת ייעוץ משפטית מקצועית בנושא גירושין ומשפחה,
ללא התחייבות.

6 כללי אצבע: איך לקבוע זמני זהות שישמרו על האינטרסים שלך?

אם אתה או את קוראים את המאמר הזה, ואתם ההורה השני שזמני השהות מיועד בעיקר אליו, ריכזתי עבורך כללי אצבע חשובים שיעזרו לך לקבוע זמני שהות שישמור על האינטרסים שלך:

1. לזכור הילדים הם הדבר היחיד שחשוב – יכול להיות שהאגו שלך יפגע מזה, ויכול להיות שמאוד היית רוצה את הילדים לידך בכל רגע ביום, אך כאשר הילדים מעוניינים במשמורת אצל בן הזוג שלך לשעבר, הדבר הנכון ביותר מצידך לעשות הוא להסכים לכך. הילדים יודעים הכי טוב היכן הם מעוניינים לגור ועם מי הם מעדיפים לבלות את מרבית הזמן, בנושא זה הייתי חוסך את המלחמות המיותרות.

2. לקבוע את ההסכם מחוץ לכותלי בית המשפט – בבתי המשפט יש העדפה ברורה לגידול הילדים אצל האמא (חוץ מאשר אם מוכח שהיא היינה מסוגלת לעשות זאת פיזית) ולכן, אין טעם להגרר למלחמות חסרות סיכוי בבית המשפט ומומלץ להגיע לתוצאות הטובות ביותר שתוכלו ביניכם, ללא התערבות של בית המשפט.

3. הכירו את "חזקת הגיל הרך" – החזקה קובעת כי בהעדר הסכמה בין הורים לעניין משמורת הקטין, רשאי ביהמ"ש לקבוע את ענייני משמורת הקטין ובלבד שילדים עד גיל 6 יהיו אצל אמם, אם אין סיבות מיוחדות להורות אחרת. כלומר, במידה והגירושים קורים בזמן שילדכם עוד מוגדר בגיל הרך עפ"י חוק, סביר להניח שהם יגורו באופן אוטומטי אצל האמא.

4. זמני השהות הם גמישים – ההסדרים הם לא קבועים ואין להם פורמט אחד קבוע. כאשר מנסחים את ההסכם, אפשר לקבוע תקופות, זמנים ואפילו ימים מסויימים שיהיו ארוכים יותר מבחינת זמן הבילוי של הילדים איתך. אמצו את זה, וקבעו בהסכמים את הסעיפים הנכונים לכם.

5. ההסכמים ניתנים לשינוי – כזכור, תיארתי את האפשרות שלכם כבני זוג לשנות את זמני השהות עם התפתחות השנים ועם השינוי בצרכי הילדים. אני ממליץ מאוד לקחת את האופציה הזו בחשבון ולהפוך את ההסדר לדינימי ומשתנה בהתאם לתקופה, זמן וצרכי הילדים.

6. המיקום – במידה ואחד מבני הזוג המתגרשים מעוניין לגור במרחק רב, יכול בן הזוג המתנגד למהלך זה לבקש לכלול זאת בהסדר, שכן שם אפשר לקבוע את הרדיוס האפשרי למגורים של כל אחד מההורים. שימו לב לכך, ושמרו על הילדים שלכם קרובים אליכם.

 

חשוב לזכור: המטרה היא לא להשיג את זמני השהות הטובים ביותר עבורך, המטרה היא להשיג את זמני השהות הטובים ביותר עבור הילדים שלך.

בואו נסכם

דיברנו רבות על זמני שהות.
הבנו, שזמני שהות הם הסדרים לפגישה של ההורה את ילדיו הנמצאים אצל ההורה שזכה במשמורות שלאחר הליך הגירושין.
הסברתי שבמידה והגירושים עוברים בצורה "בריאה" ובני הזוג לא נמצאים במצב "מלחמה", יכולים בני הזוג המתגרשים בעצמם לקבוע את חלוקת המשמורות ואת זמני השהות של ההורה שלא זכה במשמורות. במידה ואין בני הזוג יכולים להגיע להסדר תקין ומקובל בין שניהם, תקבע ההכרעה בדבר ההסדר בבית המשפט.
זמני השהות מעוגנים גם בחוק ונאכפים במידת הצורך תוך שימוש במערכת המשפט. במידה ואחד מבני הזוג לא ממלא את חלקו בהסכם, יכול בן הזוג השני להשתמש במערכת המשפט בשביל לוודא שמה שהוסכם בהסכם אכן ימומש.

דעתי האישית היא שחשוב מאוד לשמור על האינטרסים שלך, אך הרבה יותר חשוב לשמור על האינטרסים של הילדים שלך. במידה ודעתם היא שהם זקוקים לראות אותך פחות מאשר את ההורה שבעל המשמורות, רצוי שתקבל את זה ותמנע מלחמה בנושא זה לפחות.

אשמח לעמוד לשירותכם על מנת לנסח הסכם זמני שהות מצויין.

שלכם,

עורך דין גירושין בחיפה,

אמיר בר-לב

לשאלות, התייעצויות ובירורים בנושא משפחה וגירושין - אני זמין עבורך תמיד.
© כל הזכויות שמורות לעו"ד לענייני משפחה בצפוןאמיר ברלב / 2022
לווטסאפ עם עו"ד ברלב