עורך דין גירושין בחיפה
עורך דין גירושין בחיפה

הגורם העיקרי למלחמות בהליכי גירושין: חלוקת הרכוש

ניסיון של 27 שנים בדיני משפחה וגירושין לימדו אותי שהגורם העיקרי למריבות וסכסוכים בין בני זוג המבקשים להתגרש, הוא נושא חלוקת הרכוש. למה הנושא הכלכלי הוא כל כך רגיש? איך אפשר למנוע את המלחמות לפני שהן מתחילות? ולמה זה כל כך חשוב לעצור ולנשום לפני שממשיכים לריב?

ניסיון של 27 שנים בדיני משפחן וגירושין לימדו אותי שהגורם העיקרי למריבות וסכסוכים בין בני זוג המבקשים להתגרש, הוא נושא חלוקת הרכוש. למה? אלו יכולים להיות חובות שקיימים לאחד מבני הזוג, ענייני ירושות, אי הסכמה על מכירת הבית ועוד ועוד.
על פי החוק, אם בני הזוג נישאו אחרי ה-1.1.1974 (מועד כניסתו לתוקף של חוק יחסי ממון בין בני זוג), זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית מרכושם המשותף.

הרכוש המשותף כולל בין היתר את הבית, המכוניות, החסכונות המשותפים וגם נכסים שאינם מוחשיים כגון קופת גמל, קרן השתלמות, פיצויי פיטורין, ביטוח מנהלים ופנסיות שונות. בנוסף, חברה או עסק של אחד מבני הזוג נחשבים אף הם כרכוש משותף, וכך גם מוניטין שלרוב נתבע בנפרד וידוע גם כתביעת ידוע/ה בציבור/

אז מה הן הסיבות שחלוקת הרכוש גורמת לכל כך הרבה בעיות עבור בני זוג שמבקשים להתגרש?

1.חובות של אחד מבני הזוג – חובות שנצברו במהלך הנישואין הם חובות משותפים אלא אם מדובר בחובות שבאופן מובהק לא ניתן לשייכם לתא המשפחתי כמו חובות שנוצרו בשל הימורים, בגידות, מעשים בלתי חוקיים וכו´.

2.נכסים שרשומים על שם אחד מבני הזוג בלבד – במצב זה נהוג לערוך מעין "איזון משאבים". נושא זה לרוב הוא גורם משמעותי בסכסוכים הנלווים להליך חלוקת הרכוש מכיוון שפעמים רבות בני הזוג שעל שמם רשום הנכס לא מוכנים לוותר על 50% מהנכס לטובת בן הזוג ששמו אינו מופיע בנכס.

3.נכסים שהתקבלו לפני הנישואין או בירושה – החוק קובע שנכסים שהיו שייכים לבן הזוג לפני הנישואין, או שקיבלם בירושה או במתנה במהלך הנישואין, לא יחולקו בין בני הזוג. פעמים רבות מרגיש בן הזוג שהנכס אינו שייך לו, שהוא זכאי לזכויות בנכס וכן לחלק שווה בדיוק כמו שאר הרכוש המשותף בין בני הזוג.

4.בתביעות מוניטין – תביעות מוניטין או בשמם המוכר יותר תביעות של ידוע/ה בציבור הן מקור לסכסוכים רבים. פסיקת זכויות בנכסי קריירה או מוניטין יוצאת מנקודת הנחה כי קיימת זכות קניינית של בן זוג בכושר ההשתכרות של בן הזוג האחר.

5.כאשר רק אחד מבני הזוג מעוניין במכירת בית המגורים – בנושא זה חשוב לדעת שלרוב, בית המשפט לא יורה על מכירת דירת המגורים, אלא לאחר שווידא כי קיימים מגורים חלופיים לילדים ולהורה האחראי עליהם.

איפה מגישים את תביעת הגירושין בנושא חלוקת הרכוש?

את תביעת הגירושין בנושא חלוקת הרכוש אפשר להגיש בכל אחד מבתי הדין: בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה.

אני מתמחה בתיקי גירושין מורכבים.

ומזמין אותך לשיחת ייעוץ משפטית מקצועית בנושא גירושין ומשפחה,
ללא התחייבות.

איך אפשר למנוע מריבות בנושא הרכוש?

א.הסכם ממון מבעוד מועד – ניסיוני האישי בדיני משפחה לימד אותי שכאשר זה מגיע לכסף, העניינים עלולים להפוך למכוערים, ובמהירות. לכן, ההמלצה שלי היא מלכתחילה, כאשר נישאים, ליצור הסכם ממון.

ב.לא לריב על הרכוש בבית המשפט – במידה ולא הוכן הסכם כזה אשר מתאר באופן מוחלט איזה חלק ברכוש שייך למי, מומלץ לנסות ולפתור את חלוקת הרכוש מחוץ לכותלי בית המשפט.
הסיבה היא שבית המשפט לרוב יחלק בצורה מאוד "יבשה" את הנכסים ופעמים רבות יגרום לפגיעה בכם, ובמשפחה שלכם.

למה עדיף לא לריב על הרכוש?

העניין עם סכסוכים בעניינים כספיים, שכולם נפגעים: אתם, בני הזוג שלכם וכמובן הילדים –שעל פי תפיסת עולמי – צריך להגן עליהם בזמן תהליך הגירושין. אנו צריכים לדאוג דאגה אמיתית מעבר לאינטרסים האישיים שלנו לטווח הקצר. אנו צריכים לבדוק ולהבין איך חלוקת הרכוש תהיה הטובה ביותר עבור הילדים שלנו. איך הילדים שלנו לא יפגעו מכך שנמכור את דירת המגורים. איך הילדים שלנו עדיין ילמדו בבית הספר הטוב ביותר גם כאשר הנישואין עלו על שרטון.

לכן, אני מציע לכם רגע לפני ההגעה לבית המשפט והגשת כתב התביעה, עוד רגע לפני המלחמה לנשום עמוק ולהרגע, ולזכור שפעם אהבתם אחד את השנייה. ושאתם מסוגלים להגיע להבנה אמיתית בנוגע לחלוקת הרכוש שתשמור על המשפחה שלכם גם ביום שאחרי.

סייגים

כמובן שפעמים רבות גם כאשר קיים בנו הרצון לשמור על הילדים והמשפחה, אין לנו פרטנר לעבוד איתו, בין אם זה להתגרש מבעל אלים או להתגרש מבן זוג שלא שם קצוץ על עתיד המשפחה, אין מנוס במקרים אלה מאשר להעסיק עו"ד גירושין, אשר יוכל להשיג ולשרת את האינטרסים שלכם בצורה הטובה ביותר.

שלכם,

עורך דין גירושין בחיפה,

אמיר בר-לב

לשאלות, התייעצויות ובירורים - אני זמין תמיד.
לווטסאפ עם עו"ד ברלב