עורך דין גירושין בחיפה
עורך דין לענייני משפחה בצפון

בית הדין הרבני

רבים לא יודעים אך בית דין רבני הוא תחנת חובה בשביל כל זוג יהודי המעוניין להתחתן. כאשר בני זוג יהודים מעוניינים להנשא "כדת משה וישראל" הם מחוייבים עפ"י חוק במדינת ישראל לבצע את טקס הנישואים תחת הנחייתו של רב המוסמך לדבר ועל פי כל חוקי ההלכה המקובלים בבית הדין הרבני. בנוסף, גם אם לא התחתנו בני הזוג על פי חוקי מדינת ישראל, את הליך הגירושין הם יהיו חייבים לעבור דרך בית הדין הרבני. על זה ועוד בכתבה הבאה – נעים להכיר: בית הדין הרבני. 

בתי הדין הרבניים פועלים בכמה ערים בארץ, ובית הדין לערעורים, הנחשב לבית הדין הרבני העליון, נמצא בירושלים. בראש בית הדין הרבני העליון עומדים שני הרבנים הראשיים וחברים בו שמונה דיינים נוספים. הדיינים, כמו השופטים, מתמנים על-ידי נשיא המדינה בעקבות המלצה של ועדת מינויים. ושכרם נקבע על-ידי ועדת הכספים של הכנסת.

רבים לא יודעים אך בית דין רבני הוא תחנת חובה בשביל כל זוג יהודי המעוניין להתחתן. כאשר בני זוג יהודים מעוניינים להנשא "כדת משה וישראל" הם מחוייבים עפ"י חוק במדינת ישראל לבצע את טקס הנישואים תחת הנחייתו של רב המוסמך לדבר ועל פי כל חוקי ההלכה המקובלים בבית הדין הרבני. במגזר הערבי לדוגמא רשאיים בני הזוג לבחור בהליך פורמאלי בהתאם לדתם וכך גם כל זוג במדינה שלא משתייך לדת היהודית.

סמכויות של בתי הדין הרבניים הן ירושה מהשלטון העות'מאני שהגדיר עדות דתיות שלכל אחת מהן סמכויות לגבי המעמד האישי של בני העדה, ולגבי הכרעה בסכסוכים אזרחיים בין בני העדה. בנוסף על בתי הדין הרבניים הכיר השלטון העות'מאני גם בתי דין של דתות אחרות בישראל. 

כיום, הסמכות העיקרית של בית הדין הרבני בישראל היא להביא בני זוג יהודים במדינת ישראל בברית הנישואין. בנוסף מתעסק בין הדין הרבני גם בכל הקשור לגירושין, גיור, מינוי אפרוטופוסים, הכרת אבהות, קביעת מעמד אישי והצהרת דתיות. בנוסף לתחומי המעמד האישי, יש לבתי הדין הרבניים סמכות שיפוט גם בעניינים דתיים: הקדשות, שיפוט בהסכמת צדדים,צוואות וירושות. בנוסף, יש להם סמכות שיפוט מקבילה בכל הנושאים שקשורים לתביעות גירושין: חלוקת רכוש, הסדרי שהות, חינוך, מזונות ועוד. וזאת בתנאי שהתביעה בנושאים אלו הוגשה טרם הגשת תביעה דומה בבית משפט לענייני משפחה, על ידי מי מהצדדים. 

הגירושין הוא הליך בו הבעל מוסר גט לאשה ובכך מנתק את קשר הנישואין שבניהם לחלוטין. בכל הנוגע לגירושין חשוב לזכור שרק חתימה של הרב המוסמך לנהל את הליך הגירושין מהווה אישור מוסמך. גם כאשר פונים אחד מבני הזוג לבית המשפט, תוקף לגירושין יוכל להתקבל רק מבית הדין הרבני. במידה והגיעו בני הזוג להסכמה לגבי הליך הגירושין, באפשרותם לנסח הסכם גירושין בעצמם או בסיוע עורך דין, טוען רבני או מגשר. לצורך אישור ההסכם, עליהם לפתוח תיק אישור הסכם גירושין בבית הדין הרבני.

כאשר אין הסכמה בין בני הזוג בעניין הגירושין, תוגש בדרך כלל תביעת גירושין על ידי אחד מבני הזוג, בצירוף מסמכים ותשלום אגרה. לבקשה לגירושין ניתן לכרוך תביעות מפורטות בנושאים הקשורים לגירושין כמו מזונות אישה, חלוקת רכוש, משמורת וכולי. כל תביעה תפורט, ויצורפו לה מסמכים רלוונטיים על מנת שבית הדין הרבני ידון בתביעות הכרוכות. ביום 17.7.2016 נכנס לתוקפו חוק להסדר התדיינות בסכסוכים הקובע כי לפני שניתן להגיש כל תביעה לביה"ד הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה יש להגיש קודם בקשה לישוב סכסוך. 

 מטרתו של הליך זה לסייע לבני זוג ליישב את הסכסוך בניהם בפרט בהליך גירושין בהסכמה ובדרכי שלום ולצמצם את הצורך בקיום התדיינות משפטית, מתוך התחשבות במכלול ההיבטים הנוגעים לסכסוך ובטובתם של הילדים. לאחר הגשת בקשה לישוב סכסוך יוזמנו בני הזוג לפגישות מידע היכרות ותיאום ביחידת הסיוע שליד בית הדין הרבני. דינה של הזמנה לפגישת מהו"ת ביחידת הסיוע כדין הזמנה לדיון בבית המשפט.

עורך דין לענייני משפחה בצפון

אישה מסורבת גט

אשה המבקשת לקבל גט מבעלה, כאמור, צריכה לגשת לבית הדין הרבני. המשמעות הפשוטה של "אישה מסורבת גט" היא אישה אשר בעלה מסרב להעניק לה גט, כלומר מכריז כי איננו מוכן לשחררה מהסכם הנישואין.

חשוב להבהיר כי מסורבות הגט נחשבות לנשואות, הן על פי ההלכה והן על פי חוקי מדינת ישראל, ועל כן אינן יכולות להתחתן בשנית, ויש לכך השפעה רבה שהרי אישה נשואה המקיימת יחסי אישות עם בן זוג אחר, מוקעת יחד עם בן זוגה כנואפים על פי ההלכה וצאצאים הנולדים כתוצאה מיחסים אלו יחשבו לממזרים ואפשרות הנישואים שלהם במדינת ישראל תוגבל.

כאשר הליכי גירושין בין בני-זוג מתמשכים לאורך תקופה בשל סירוב של אחד מבני-הזוג לגירושין, יכול בית-הדין הרבני לפסוק על גירושין. פסיקה זו יכולה להיות בלשון של כפייה, חיוב ואף המלצה.

לאחר שניתן פסק דין לגירושין יכול בית הדין הרבני להפעיל סנקציות כלפי סרבן הגט. לבית הדין הרבני הסמכות למנוע מסרבן הגט רישיון נהיגה ולהגביל את חשבון הבנק שלו. בנוסף יכול בית הדין הרבני להוציא צו מאסר לתקופה של עד עשר שנים, עיכוב יציאה מן הארץ, ואיסור על הוצאת דרכון.יחד עם הפתרונות הקיימים, , בתי-הדין הרבניים עושים שימוש זהיר במתן פסקי דין לחיוב לגט או כפיית גט.

שנסכם?

– בית דין רבני הוא תחנת חובה בשביל כל זוג יהודי המעוניין להתחתן או להתגרש.
– הגירושין הוא הליך בו הבעל מוסר גט כריתות לאשה ובכך מנתק את קשר הנישואין שבניהם לחלוטין.
– כאשר אחד מבני הזוג מחליט לפנות קודם לבית דין לענייני משפחה, רק אז יתנהל הליך הגירושין בבית המשפט לענייני משפחה.
– אישה מסורבת גט היא אישה אשר בעלה מסרב להעניק לה גט, כלומר מכריז כי איננו מוכן לשחררה מהסכם הנישואין.
– כאשר הליכי גירושין בין בני-זוג מתמשכים לאורך תקופה בשל סירוב של אחד מבני-הזוג לגירושין, יכול בית-הדין הרבני לפסוק על גירושין.

שלכם,

עורך דין גירושין בחיפה,

אמיר בר-לב

גירושין הם תהליך מורכב, יחד נעבור אותו בקלות.
אני מזמין אתכם לשיחת ייעוץ אישית, מקצועית בנושא גירושין ומשפחה, ללא התחייבות.
לווטסאפ עם עו"ד ברלב