ענייני משפחה, פטור ממס הכנסה, ביטוח לאומי ומה שביניהם - בשיתוף מרכז הידע

עורך דין לענייני משפחה בחיפה

1.רשת האינטרנט לעזרתם של מבוטחי המוסד לביטוח לאומי

החיים אינם צפויים עבור אף אחד ואף פעם אי אפשר לדעת מה טומן בחובו העתיד. כל אדם עלול למצוא את עצמו במצב שבו אין הוא מסוגל לעבוד, מחלה קשה תוקפת אותו או חלילה נכות פיזית שמונעת ממנו לנהל חיים שגרתיים ועצמאיים כפי שהיה רגיל קודם לכן. על מנת לסייע לאנשים אלה ולתמוך בהם קיים המוסד לביטוח לאומי שכשמו כן הוא – הוא הגוף הממשלתי שנועד לסייע לאזרחי המדינה בכל מצב או בעיה כאלה.

דרך אתר ביטוח לאומי אפשר להכיר ולקרוא את כל המידע הדרוש על מנת לדעת איך פונים למוסד, מה מגיע לכל אחד, מה ההנחיות והחוקים אשר נוגעים לתחום של קצבאות למחלות או נכות וכמובן איך להתנהל במידה וסבורים שהמצב הקיים הוא כזה שממש דורש פניה ובקשה לסיוע בצורת קצבה, בין אם זמנית ובין אם קבועה.

2.החשיבות של פטור ממס הכנסה לזכאים באישור המוסד לביטוח לאומי

מי שנקבעו לו 90% נכות לפחות הרי שהוא לא מסוגל לעבוד כמו שצריך, לפרנס את עצמו וכנראה שהוא מתקיים מקצבאות כאלה ואחרות של המוסד לביטוח לאומי על פי המצב האישי והבריאותי שלו. המינימום שהמדינה יכולה לעשות עבורו ועבור שכמותו הוא להקל עליהם ככל האפשר ואחת ההקלות הגדולות היא מתן הפטור מתשלום מס הכנסה. אם לאותו אזרח יש בבעלותו דירה בהשכרה שמניבה לו הכנסה ובזכותה הוא מתקיים בכבוד – הרי שראוי שלא תיפגע הכנסה זו בשל תשלום המס.

על מנת לקבל את הפטור הלכה למעשה צריך למלא את הטופס הייעודי באתר של המוסד לביטוח לאומי או לבצע זימון תור ביטוח לאומי ולהגיע אל אחד הסניפים הפזורים ברחבי הארץ של המוסד על מנת להגיש אותו. כיום עדיף ומומלץ לבצע כמה שיותר פעולות בצורה עצמאית דרך אתר האינטרנט של המוסד וכך לחסוך את הטרחה הכרוכה ביציאה מהבית והגעה עד למוסד, בעיקר עבור אדם שזה עתה הוכר כבעל נכות חמורה ומתקדמת. לשכות המוסד לביטוח לאומי מבצעות בדיוק את אותן הפעולות שמתאפשר לבצע באופן עצמאי ולכן עדיף לפעול לבד מהבית בלי לצאת.

3.איך מבקשים ומקבלים פטור ממס הכנסה?

כאמור, השלב הראשון בדרך לבקשה ואישור לקבל פטור מלא מתשלום מס הכנסה מתחיל בוועדות השונות של המוסד לביטוח לאומי. הוועדה הרפואית היא זו אשר תתכנס ואותו אזרח יופיע בפניה על מנת שיוכרו לו שיעורי הנכות על פי המצב הבריאותי שלו. חשוב מאד שכל העמודים של אתר ביטוח לאומי אזור אישי יהיו מעודכנים בכל מה שיש לאותו אזרח לעדכן בו את המוסד לביטוח לאומי – מסמכים רפואיים, אישורים של רופאים תעסוקתיים, כתובת מדויקת וכל פרט אישי או משפחתי נוסף.

כך הוא יוכל לקבל הזמנה להופיע בפני הוועדה הרפואית אשר תדון במצבו ותקבע האם הוא אכן זכאי להכרה בנכות בגין המצב הבריאותי שלו. זאת ועוד – הרי שאם שיעור הנכות שיוכר לו יהיה גבוה מ- 90% הרי שלאחר מכן יהיה חשוב לוודא במקומות הנכונים של אתר ביטוח לאומי שמסקנות הוועדה אכן מעודכנות ואז הוא יוכל להגיש בקשה לפטור אותו מתשלום מס הכנסה.

אני מזמין אותך לשיחת ייעוץ משפטית עם עורך דין גירושין בקריות, ללא התחייבות.

4.בואו נסכם: פטור ממס הכנסה דרך ביטוח לאומי

מס הכנסה, כידוע לכולם, זהו מס שחובה על כל האזרחים במדינה לשלם על פי גובה ההכנסות החודשיות שלהם. הכנסות אלה יכולות להגיע מעבודה תמורת שכר, מהשכרת דירה או כל הכנסה אחרת מוכרת וחוקית. לא רק גובה השכר קובע את תשלום המס אלא גם מצב אישי של העובד. במקרים מסוימים אפשר לשלם מס מופחת או אפילו לא לשלם בכלל מס הכנסה.

לדוגמא: מי שנקבע לו דרך פקיד ביטוח לאומי שיעור נכות של 90% לפחות לצמיתות (שלא נדע) עשוי להיות פטור מתשלום מס הכנסה אך עליו להגיש בקשה לכך, שכן אין זה מתעדכן באופן אוטומטי. כיום, בעזרת אתר נוח ומסודר של המוסד לביטוח לאומי יכולים האזרחים השונים לבצע מגוון רחב של פעולות בצורה עצמאית בלי להגיע לסניפים של המוסד, למרות היותם פזורים בצורה נוחה ברחבי הארץ ובסמיכות למקום המגורים.

שימו לב: המידע המוצג בכתבה זו הוא אינו מידע או ייעוץ משפטי בשום צורה. הכתוב לא מחליף התייעצות עם עורך דין או בעל מקצוע בתחום ביטוח לאומי ולא מכוון לייעוץ בשום אופן. המטרה שלי, וגם של אתר מרכז הידע הוא לעזור לכם להתמצא במידע הרב שנמצא ברשת, ולתת מענה אמין ככל האפשר למידע שאתם זקוקים לו.

 

 

אני מזמין אותך למלא את הטופס, ולקבל ייעוץ מקצועי מיד, ללא התחייבות.
או להתקשר אליי:
לווטסאפ עם עו"ד ברלב